BÜYAK: İSTANBUL-BREMEN EXCHANGE

Üniversiteye girdikten sonra yurtdışına gitme hayali olmayan yoktur sanırım. Paylaşılan bir sürü gönderiye hayranlıkla baktıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne adımımı attığımda benim de aklımda bu hayal vardı.

Üniversiteye girdikten sonra yurtdışına gitme hayali olmayan yoktur sanırım. Paylaşılan bir sürü gönderiye hayranlıkla baktıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne adımımı attığımda benim de aklımda bu hayal vardı. Oryantasyonun ilk günü çimlere doğru yürürken beni bu hayalime ulaştıracak olan BÜYAK’ın ülke tabelası gözüme ilişiverdi. Oldukça uygun fiyatlarla yurtdışına gidilebileceğinden, hatta sadece bununla da kalmayıp oradaki bizim gibi heyecanlı ve etkileşime açık insanlarla bir şeyler paylaşılabileceğinden bahsettiler bana, BÜYAK’ın üyeleri. Beni oldukça etkilediğini söyleyebilirim, ancak kafamda kalan bir soru işareti vardı: Gerçekten de söylendiği gibi böyle uygun bir fiyata böylesine interaktif bir etkinlik içerisinde bulunmak mümkün müydü acaba? Bu sorunun cevabını içinde bulunmuş olma fırsatım olan Bremen Exchange etkinliği vesilesiyle rahatlıkla verme şansım oldu: KESİNLİKLE!

Öncelikle yukarıda sözünü ettiğim “Exchange”i biraz daha açmak istiyorum: Exchange, iki ayrı ülkenin arasında yapılan ve davet eden ülkenin ziyaret eden ülkenin üyelerine kendi kültürlerini ve ortamlarını tanıttıkları etkinliklere verilen addır. Biz de bu etkinlik kapsamında Bremen’e gitme şansı bulduk ve oradaki insanlarla etkileşim kurduk.

bremen, almanya, seyahat, gezi, büyak, estiem, boğaziçi, yurtdışı, kariyer, kulüp, öğrenci
Bremen, Almanya.

Bu etkinliğin diğer etkinliklerden en büyük farkı da kalacak yer, tüketilecek besin, ulaşım gibi önemli konularda belirgin artılarının olması: Exchange kapsamında Bremen grubuna misafir olduğumuz için bütün bu noktaları kendileri üstlendiler!
Bizim dert etmemiz gereken tek şey de fotoğraflarda nasıl poz vermemiz gerektiği oldu!

Biraz da etkinlik kapsamında yaptığımız şeylere değinmek istiyorum. Yazımın üstlerinde gezme hastası yeni üniversiteliler olduğumuzdan bahsetmiştim, bu hastalığın sonucu olarak da normalde Bremen’de başlayacak olarak planlanmış olan gezimize Exchange’e katılacak olan grup olarak önceden Hamburg’a giderek başlama kararı aldık. Hamburg hava limanına indiğimizde her şey kafamızda oluşmuştu: Öncelikle Hamburg garına bavullarımızı bırakıp Hamburg’u gezecektik, sonra da Avrupa’da oldukça yaygın olan Flixbus otobüslerden birine atlayıp gece yarısı yolculuğuyla Amsterdam’a gidecektik. Amsterdam’da bir gece önceden bulduğumuz bir hostelde kaldıktan sonra da sabahında Bremen’e geçecektik. Şanslı mıydık yoksa iyi bir plan mı yapmıştık bilinmez ama her şey plana uygun bir şekilde gerçekleşti!
Aslında planlanan Exchange planından farklı bir şeyler yapmıştık ancak şunu söyleyebilirim ki yurt dışına çıkma hikayemin benim için en renkli tarafı da daha Exchange başlamadan önce gerçekleştirmiş olduğumuz bu gezi oldu. Hamburg merkezine gitme niyetiyle yanlışlıkla belalı bir yer olan Harburg’a gitmemizden tutun, Amsterdam’da yaptığımız Haka dansına kadar her şey tek kelimeyle mükemmeldi!

amsterdam, hollanda, seyahat, gezi, büyak, estiem, boğaziçi, yurtdışı, kariyer, kulüp, öğrenci
Amsterdam, haka dansı.

Tabii Bremen’e vardığımızda tatil bizim için daha “yeni” başlıyordu. Burada küçük bir köyü anımsatan Bremen’i boydan boya gezme fırsatımız oldu. Burdaki “Local Group” adı verilen Bremen grubunu yakından tanıma ve onlarla vakit geçirme fırsatı bulduk. İlk gece tüm barları gezip çeşitli içecekleri tatma fırsatı bulduk, sonraki gecelerde ise Bremen’in parti kültürünü deneyimledik. Sadece Bremen’e özel olan tren partisine katıldık: Bu parti adından da anlaşılabileceği üzere bir trende yapılıyor ve bu tren sürekli olarak Bremen etrafında dolanıyor. Ön bir uyarı olarak söylüyorum, midesi bulananlar içtiklerine dikkat etsin :).

Etkinliğin sondan bir önceki gecesinde de katıldığımız Exchange etkinliklerinin bir vazgeçilmezi olan ‘International Night’a katılma fırsatımız oldu. Bu etkinliğin özelliği ise şu: Birbirinden farklı ülkelerden insanlar kendi kültürlerinin simgesi olan yiyecek ve içecekleri diğer insanlara tanıtıyorlar ve tattırıyorlar. Oldukça ‘baş döndürücü’ bir etkinlik olduğunu söyleyebilirim :).

hamburg, almanya, seyahat, gezi, büyak, estiem, boğaziçi, yurtdışı, kariyer, kulüp, öğrenci
Hamburg, Almanya.

Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu gezimiz de bir şekilde sona erdi. Ancak benim aklımda belki de uzun seneler hatırlayacağım güzel anılar oluşmuş oldu. Başta tereddütleriniz varsa, ki bu çok normal, emin olun ki ilk adımı attıktan sonra tarifini yapamayacağınız benzersiz anılar yaşayacaksınız!

  • On 19 Ekim 2020
Tags: boğaziçi, büyak, estiem, gezi, kariyer, seyahat, yurtdışı