BÜYAK’LA EINDHOVEN YOLCULUĞUM !

Merhaba, ben Cenkay. BÜYAK ile Ocak 2019’da Hollanda’nın Eindhoven şehrine gittim.

Merhaba, ben Cenkay. BÜYAK ile Ocak 2019’da Hollanda’nın Eindhoven şehrine gittim. BÜYAK’ın üye olduğu topluluk ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) bünyesinde katıldığım ikinci yurtdışı etkinliğiydi. Henüz hazırlık öğrencisiyken yurtdışında bu tarz etkinliklere katılmamın hem yabancı dilimi hem de hayat görüşümü olumlu yönde değiştirdiğini düşünüyorum.

ESTIEM’e üye olan Avrupa’da 70’den fazla üniversite var. Bu üniversitelerde ise senede yaklaşık 180 tane etkinlik organize ediliyor. Bunların çok farklı çeşitleri var. Kimileri sadece gezme üzerineyken kimileri akademik gelişim üzerine kimileri ise bir ülkenin siyasi ve ekonomik boyutlarını açıklamak üzerine kurulu. Benim gittiğim Eindhoven’daki etkinlik ise ESTIEM bünyesinde yer alan tüm bu etkinlikleri tanıtma üzerine kuruluydu. Yani biz bir hafta içerisinde ESTIEM bünyesinde yer alan birçok etkinlik türünün deyim yerindeyse demo versiyonunu yaşadık. Örnek vermem gerekirse etkinliğin bir gününde trenle Rotterdam’a gittik. Rotterdam’da ekonomik açıdan kritik bir öneme sahip liman bulunuyor. Bu liman aynı zamanda Avrupa’nın da en işlek limanlarından bir tanesi. Bu limanı gezdikten sonra limanı yukarıdan gören bir ofiste bir ‘case study’ gerçekleştirdik. Bu limanda çalışan bazı kişiler ise bize rehberlik etti. Başka bir günde ise ülkenin politik yaşamını görmek için Den Haag şehrindeki parlamento binasına gittik. Bu binada Hollanda siyasi yaşamı hakkında bilgiler aldık. Farklı bir gün de ise Eindhoven Havalimanı’nın yakınlarında yeni kurulan bir fabrikayı ziyarete gittik. Burada fabrikanın yöneticisi bize kısa bir sunum yaptı ve ardından fabrikayı gezdirdi. Bu tarz etkinliklerle dolu dolu bir hafta geçirdik.

hollanda, eindhoven, bisiklet, seyahat, gezi, tur, rota, büyak, estiem, kulüp, boğaziçi
Hollanda – Eindhoven bisiklet parkı.

Biraz da etkinliğin katılımcı kitlesinden bahsetmem gerekirse Avrupa’nın dört bir yanından gelmiş 19 öğrenciyle birlikteydik. Finlandiya, Polonya, Rusya, Almanya gibi ülkelerden öğrenciler vardı. Boğaziçi Üniversitesi’nden ise tek ben katılmıştım. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ise katılımcılar bulunuyordu. Yaklaşık bir hafta boyunca Eindhoven Üniversitesi’nden öğrencilerin evinde kaldık ve hem şehri hem üniversiteyi hem de onların arkadaşlık ortamlarını yakından deneyimleyebildik. ESTIEM seyahatlerinde diğer bir önemli nokta ise ucuz olması ? Benim katıldığım bu bir haftalık etkinliğin konaklama ve yiyecek dahil ücreti 85 euroydu. Bir hafta boyunca hem öğrencilerin evlerinde kaldık hem de onların bizler için hazırladığı yemeklerden yeme fırsatı bulduk. Aynı zamanda onlar öğrenci evlerinde ne gibi yemekler yiyor bunu da yakından gördük ?

Eindhoven şehrinden de biraz bahsederek yazımı bitirmek istiyorum. Eindhoven, Hollanda’nın nispeten küçük şehirlerinden bir tanesi. Şehrin neredeyse her yerine yürüyerek ulaşmak mümkün. Hollanda’nın diğer şehirleriyle benzer şekilde coğrafi yapısı düz yani şehirde hiç yokuş bulunmuyor. Benzer şekilde şehirde bisiklet kullanımı da çok yaygın. Şehirdeki hemen hemen herkes bisiklet kullanıyor. Eindhoven Üniversitesi’nin kampüsünde 2-3 katlı bisiklet otoparkları bile var. Bisiklet yolları ise her yerde var ve kurallara da çok saygılılar. Bisiklet sürücüleri için de bazı kurallar var tabi ? Etkinlik süresince bize de birer bisiklet verdiler ve şehirdeki ulaşımımızı bu bisikletlerle sağladık. Bir hafta boyunca her yere bisikletle gitmek bizim için her ne kadar garip bir deneyim olsa da Hollandalılar için son derece normaldi. Ben kışın gittiğim için hava biraz soğuk ve genellikle yağışlıydı fakat o da artık güzel bir haftanın tuzu biberiydi. Benim için çok verimli aynı zamanda da eğlenceli bir haftaydı.

Eindhoven, Ocak – 2019
  • On 11 Ekim 2020
Tags: boğaziçi, büyak, estiem