Danışma Kurulu Görüşmeleri: Evreka’dan Umutcan Duman

 Herkese yeniden merhaba! BÜYAK olarak gerçekleştirdiğimiz “Danışma Kurulu” görüşmelerinde Evreka’dan Umutcan Duman’ı misafir ettik ve çok keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

  • Umutcan Duman Kimdir?

 Umutcan Duman, ODTÜ Endüstri mühendisliğinden 2015’den mezun olmuştur ve girişimi olan Evreka’nın CEO’su Co-founderıdır.

  • Evreka fikri nereden çıktı?

 Temelde Endüstri mühendisliğinde optimizasyon kasını veriyor, bir yerlerdeki verimsizlikleri tespit edebilme yeteneği veriyor. Evreka’nın da temelinde bir verimsizlik tespiti var özellikle çöp kamyonlarıyla ilgili. Asıl amaçlarından biri çok daha verimli atık toplama sistemi oluşturmak. Çöp konteynerlerin doluluğu ve konumu bilebilmek daha verimli bir “waste management” imkanı sunacaktır. Her yerde problem olan şeyler var atıklarda bunlardan biri. Katıldığım bir ESTIEM etkinliği (Summer Entrepreneurship Training ) girişimcilik hayatıma yön vermiş oldu.

  • BÜYAK gibi öğrenci kulüplerine vermek istediğiniz bir tavsiye var mı özellikle etkinliklerimizde ortaya çıkan atıklar ve geri dönüşümle ilgili?

 Evreka aslında olayın teknoloji tarafı, burada önemli olan eğitim ve ürün konusu aslında.

Türkiye’de sıfır atık şu anda gündemde olan bir konu ama hassas bir konu o yüzden doğru şekilde aktarılması çok önemli, yanlış aktarım faydadan çok zarar sağlayacaktır. Doğru bir temelden çıkınca daha verimli oluyor biz de bu doğru temel için bir internet sitesi kurduk (İncelemek isterseniz link : https://sifiratik.co/author/evreka/) . Aslında Evreka bu sıfır atık ve sürdürülebilirlik noktasında iki taraftan da desteklemeye çalışıyor. Atık sondan yönetilemiyor o yüzden baştan planlamak daha önemli, eğitim de bu noktada devreye giriyor. Bu sayede birinin hayatına bir şeyler katarak değişimi başlatabilirsiniz. Bazı noktalarda atıktan kaçamıyorsunuz, bu durumda kullanılan ürünleri yeniden değerlendirmek de önemli.

  • Normal düzeni bir tarafa bırakırsak Covid-19 Evreka’yı nasıl etkiledi?

 Biz de evlere geçtik tabi ki öncelikle. Online toplantılarımız hep vardı bunları düzene koyduk. Sohbet, muhabbet için linklerimiz vardı kahve araları gibi. Spor seansları düzenledik, psikodestek seanslarımız da oldu bu süreci daha kolay atlatabilmek adına. Meditasyon uygulamaları dağıttık ekibe, herkesin bu süreci daha verimli geçirebilmesi adına. Online oyunlar oynadık. Online onboarding ve mülakat süreçlerimizi yönetmeye devam ettik.

  • Evreka’nın nasıl bir motivasyonu var, sizleri heyecanlandıran ne?

 Müthiş meydan okuması olan bir iş, ve aynı şekilde müşteri profili ve ürün yapısı da kendi içerisinde zorluk yaratıyor. Karışık bir pazarı var aynı zamanda. 4 yeni mezun olarak başladık biz bu işe, zamanında karşı çıkanlar, paranızı alamazsınız diyenler de olmadı değil tabii. Asıl olay bütün ekibin inancından geliyor, atık üzerine girişimcilik sektörü çok gelişmiş değildi. Biz insanlara ilham olduk, atık alanında yeni yeni girişimciler çıkmaya devam ediyor. İnandığım ve her zaman söylediğim bir şey var ; bizi geçen bizdendir , çok daha iyi işler yapanlar çıkacak ve biz de destek olmaktan gurur duyacağız 🙂

  • Son sorumuz da LG Istanbul Bogazici olarak soralım, ESTIEM hayatınızı nasıl etkiledi?

 Türkiye’de yalnızca tek yöne bakabiliyorsunuz, kültürel çeşitlilik adına bir fırsat sunamıyor ancak ESTIEM tam olarak bunun için Avrupa çapında bir networkten sağlıyor, inanılmaz bir kültür çeşitliliği sunuyor. Kendinize ve kariyerinize bir dünya görüşü getiriyor, farklı kültürlerden insanlarla çalışmak da inanılmaz bir deneyim sunuyor, bunlar ölçülemeyecek değerler.

Umutcan Bey’e bizlerin davetini kırmayıp, BÜYAK’a ve diğer gençlere yol göstermek adına Danışma Kurulumuza katıldığı için çok teşekkür ederiz.

  • On 22 Aralık 2020